Czego szukasz?

Zarabiaj, pomagając innym Legalna praca w Niemczech od zaraz

Zmiana pościeli osobie leżącej krok po kroku

 
 
Zmiana pościeli osobie leżącej może sprawiać problemy, zwłaszcza, gdy podopieczny nie jest w stanie pomóc przy wykonywaniu tej czynności. Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się jak zmienić pościel osobie leżącej szybko i skutecznie, zapewniając pacjentowi maksymalne bezpieczeństwo.

Zmiana pościeli osobie leżącej – zadbaj o komfort pacjenta

W związku z tym, że dla osoby leżącej łóżko jest jedynym miejscem, w którym spędza czas, należy maksymalnie zadbać o jej wygodę, higienę i komfort. Dlatego tak ważna jest regularna zmiana pościeli. Pachnąca świeżością pościel poprawi nastrój seniora oraz uchroni go przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi. Zbyt długo niezmieniana poszewka czy prześcieradło stanowi bowiem idealne środowisko dla rozwoju grzybów i bakterii.

Podczas zmiany pościeli należy uchronić pacjenta przed wychłodzeniem, dlatego pamiętaj o przykryciu go kocem. Równie ważne jest zabezpieczenie go przed wypadnięciem z łóżka. Jeśli senior posiada łóżko rehabilitacyjne, podnieś drabinki po stronie przeciwnej niż ta, po której stoisz. Jeśli śpi na kanapie, ułóż chorego w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko upadku. Pamiętaj również, aby pacjentowi z problemami z oddychaniem i dusznościami podłożyć pod głowę poduszki i unikać pozycji płaskiej.

Jak zmienić pościel osobie leżącej krok po kroku?

Jeśli łóżko posiada regulowane wezgłowie, opuść je. Znacznie łatwiej wymienisz prześcieradło. Jest to najtrudniejszy etap w trakcie zmiany pościeli, dlatego podpowiadamy, jak zmienić prześcieradło osobie leżącej szybko i bez większego kłopotu. Nie będziemy skupiać się na zmianie kołdry czy poszewki, ponieważ te czynności nie różnią się od zwykłej zmiany pościeli.

  1. Ułóż podopiecznego na boku po przeciwległej stronie łózka, pamiętając o powyższych zasadach bezpieczeństwa.

  2. Stare prześcieradło oraz podkład podwiń możliwie jak najbliżej pod plecy chorego.

  3. Miejsce starego prześcieradła zajmij nowym, wolny brzeg podwiń pod materac, a drugi koniec jak najdalej pod plecy seniora.

  4. Następnie ułóż podkład na łóżku, podwijając jego jedną część pod plecy chorego.

  5. W kolejnym kroku odwróć pacjenta na wznak, zabezpiecz drabinką stronę łóżka, po której masz już nałożone prześcieradło i podkład, a następnie opuść drabinkę z drugiej strony.

  6. Ułóż pacjenta na boku w stronę podniesionej drabinki, wyciągnij spod jego ciała stare prześcieradło i podkład, a następnie naciągnij spod pleców czyste prześcieradło z nowym podkładem.

  7. Ułóż chorego na wznak, popraw nową kołdrę i przystąp do wymiany poszewek na poduszkach. Warto, aby podopieczny miał dwie poduszki, podczas wymiany jednej z poszewek, druga poduszka powinna spoczywać pod głową chorego.

  8. Na koniec, jeśli senior korzysta z łóżka rehabilitacyjnego, zabezpiecz łózko drabinką z drugiej strony i unieś wezgłowie łóżka wedle życzenia pacjenta.

Zmiana pościeli osobie leżącej nie jest skomplikowana i stosując się do powyższych kroków, bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem!

Powrót do góry
Zostań z nami w kontakcie Zamknij

Zostaw nam swój numer telefonu, oddzwonimy i odpowiemy na wszystkie pytania.