Czego szukasz?

Zarabiaj, pomagając innym Legalna praca w Niemczech od zaraz

Spadek wagi u seniora - poznaj przyczyny!

Nagła utrata wagi u seniora powinna zwrócić uwagę opiekunki. Czy zawsze jest to oznaka choroby? Jakie są przyczyny chudnięcia? Kiedy należy zgłosić ten fakt rodzinie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Przyczyny utraty wagi

Nie zawsze utrata wagi wiąże się z chorobą. Wraz z wiekiem pogarsza się perystaltyka jelit, zmniejsza się produkcja śliny i soków żołądkowych. Seniorzy mają również mniej kubków smakowych, dlatego przygotowywane potrawy mogą się im wydawać mało doprawione i niesmaczne. To budzi niechęć do spożywania posiłków.

Kiedy spadek wagi u seniora jest normalny?

Wraz z wiekiem w organizmie zachodzą zmiany fizjologiczne, które mogą powodować chudnięcie. Dlatego utrata kilu kilogramów, do 5% masy ciała jest normalnym zjawiskiem i  nie powinna budzić niepokoju.

Kiedy spadek wagi jest groźny? Jakie choroby powodują chudnięcie?

Jeśli ubytek wagi wynosi ponad 5% i doszło do utraty kilogramów w krótkim czasie, taka sytuacja wymaga powiadomienia rodziny i konsultacji z lekarzem. Przyczyną może być bowiem poważna choroba. Choroby ze znaczną utartą wagi, to między innymi:

  • Choroby pasożytnicze;
  • Choroby układu pokarmowego;
  • Nowotwory;
  • Choroby endokrynologiczne.

Oczywiście spadek wagi może dotyczyć również innych schorzeń, dlatego zostaną przeprowadzone różne badania diagnostyczne, umożliwiające znalezienie przyczyny chudnięcia.

Jeśli zauważysz u seniora niewielki spadek wagi, nie musisz popadać w panikę. W przypadku, gdy utrata kilogramów jest znaczna, a dodatkowo podopieczny skarży się na złe samopoczucie, nie zwlekaj i reaguj. Szybkie wykrycie choroby zwiększa szanse na jej wyleczenie lub zahamowanie objawów.

Powrót do góry
Zostań z nami w kontakcie Zamknij

Zostaw nam swój numer telefonu, oddzwonimy i odpowiemy na wszystkie pytania.