Czego szukasz?

Zarabiaj, pomagając innym Legalna praca w Niemczech od zaraz

ETYKA W ZAWODZIE OPIEKUNKI OSÓB STARSZYCH

Etyka zawodowa jest niezwykle ważna w każdej pracy, jednak w przypadku opiekunów osób starszych ma szczególne znaczenie. Zajmowanie się osobą starszą, schorowaną, która często nie radzi sobie z podstawowymi czynnościami życia codziennego wymaga odpowiedniego postępowania. Czym jest etyka i jaki wpływ ma na opiekę? Jak powinien zachowywać się opiekun, aby zapewnić podopiecznemu bezpieczeństwo i komfort?

Etyka zawodowa – co to oznacza?

Według definicji z encyklopedii PWN etyka zawodowa to „zespół norm wyznaczających określone obowiązki moralne związane z wykonywanym zawodem i społecznymi stosunkami zawodowymi”. Zachowanie etyczne to zatem zbiór norm, które powinny być przestrzegane przez osoby wykonujące dany zawód. Praca opiekuna wiąże się ze stałym kontaktem z drugą osobą, dotyczy sfery fizyczności oraz psychiki osoby starszej, dlatego istnieje szereg norm etycznych, których powinien przestrzegać opiekun. Poniżej opiszemy najważniejsze z nich.

POSZANOWANIE GODNOŚCI OSOBISTEJ

Godność człowieka jest nienaruszalna, a jej poszanowanie jest chronione zapisami w konstytucji niemal każdego państwa  i przepisami. W pracy z osobą niesprawną często konieczne jest niesienie pomocy w sytuacjach dotyczących sfery intymnej, dlatego wszelkie czynności należy wykonywać z poszanowaniem godności i prywatności chorego. Dobrą praktyką jest między innymi informowanie podopiecznego o tym, co zamierzamy zrobić, aby mógł przygotować się do kolejnych czynności. Jakie zachowania naruszają godność seniora? Między innymi komentowanie jego stanu zdrowia i schorzeń w obecności osób postronnych lub w miejscach publicznych. Dotyczy to również robienia zdjęć podopiecznemu bez jego wyraźnej zgody oraz publikowania zdjęć seniora w mediach społecznościowych, co jest niestety dość częstym działaniem ze strony opiekunek. Niedopuszczalne jest także szydzenie z wyglądu podopiecznego i  jego stanu zdrowia.

EMPATIA

Umiejętność współodczuwania jest jedną z najważniejszych zasad w zawodzie opiekuna. Brak zrozumienia, że dana osoba jest chora i wymaga pomocy w wielu kwestiach lub jej stan psychiczny jest wynikiem demencji, skutecznie utrudnia pracę. Osoby empatyczne podchodzą do swojej pracy z sercem, łatwiej zrozumieć im potrzeby podopiecznego i nawiązać z nim więź.

SZACUNEK

Niedopuszczalna jest agresja werbalna i fizyczna czy opryskliwość. Nigdy nie podnoś głosu na podopiecznego. Szacunek można budować drobnymi gestami – uśmiechem, miłym tonem głosu czy uważnym słuchaniem i nieprzerywaniem osobie starszej, gdy ma coś do zakomunikowania. Bardzo ważnym aspektem jest kulturalny sposób wypowiadania się.

CIERPLIWOŚĆ

W pracy opiekuna cierpliwość odgrywa ogromną rolę. Osoby starsze miewają zmienne nastroje, czasami odmawiają pomocy i rolą opiekuna jest to cierpliwie przetrwać. Nie popadaj w złość, jeśli podopieczny nie chce współpracować, daj mu czas. Nie bierz również do siebie niemiłych słów wypowiadanych przez podopiecznego, są efektem jego choroby lub problemów wynikających z nieradzenia sobie z emocjami.

ŻYCZLIWOŚĆ

Uśmiech na twarzy, chęć do rozumów czy wspólnego spędzania czasu z osobą starszą powodują, że zacieśnia się więź i relacja z podopiecznym. Dzięki temu codzienne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych sprawia więcej satysfakcji i radości. Jeśli do tej pory unikałaś kontaktu z podopiecznym i po wykonanej pracy zamykałaś się w swoim pokoju, staraj się to zmienić.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Decydując się na wyjazd na dane zlecenie, ponosisz odpowiedzialność za podopiecznego. Podejmuj świadome decyzje podczas przyjmowania zleceń, zastanów się, czy jesteś w stanie podołać obowiązkom i czy posiadasz odpowiednie kompetencje. Ponadto zadbaj o bezpieczeństwo seniora w domu, ponieważ odpowiadasz w pracy za jego zdrowie, a niekiedy także życie.

TOLERANCJA

Szacunek do poglądów i opinii drugiej osoby jest niezwykle istotny w Twojej pracy. Nie narzucaj sposobu swojego myślenia oraz swoich przyzwyczajeń osoby starszej. Uszanuj odmienność poglądów i staraj się być elastyczna. Pamiętaj, że jesteś gościem, a nie gospodarzem w domu seniora.

UCZCIWOŚĆ

Podopieczni muszą obdarzyć zatrudnioną opiekunkę dużym zaufaniem, zapraszając ją pod swój dach. Dlatego tak ważna jest uczciwość. Zastanów się, czy wykonujesz swoje obowiązki jak należy i nie zatajasz pewnych informacji, na przykład dotyczących doświadczenia lub Twoich chorób, które uniemożliwiają Ci należyte wykonywanie pracy.

Pamiętaj, że etyka w zawodzie opiekunki odgrywa bardzo ważną rolę! Jak widać, powyższe zasady to w głównej mierze również cechy charakteru, którymi może pochwalić się wąskie grono osób. To powoduje, że nie każdy nadaje się do pracy w charakterze opiekuna osób starszych. Jeśli traktujesz pracę jako przykry obowiązek, często wybuchasz i masz dość swoich podopiecznych, pomyśl o zmianie zawodu. Rolą opiekuna jest poprawa bezpieczeństwa, jakości życia i samopoczucia osoby chorej – w przypadku, gdy ten zawód wykonujesz tylko dla pieniędzy, niestety nie jesteś w stanie odpowiednio zaopiekować się podopiecznym.

Powrót do góry
Zostań z nami w kontakcie Zamknij

Zostaw nam swój numer telefonu, oddzwonimy i odpowiemy na wszystkie pytania.