Czego szukasz?

Zarabiaj, pomagając innym Legalna praca w Niemczech od zaraz

GRZYBICA U SENIORÓW - PRZYCZYNY, OBJAWY, ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

Grzybica jest chorobą dotykającą osoby w każdym wieku, jednak to właśnie seniorzy są na nią narażeni najbardziej. Dlaczego? Przeczytaj nasz wpis i poznaj przyczyny grzybicy u seniorów, jej objawy oraz dowiedz się, jak postępować w przypadku grzybicy u podopiecznego.

Grzybica u seniorów – przyczyny

Dlaczego to właśnie seniorzy najczęściej padają ofiarą grzybicy? Duży wpływ mają zaburzenia hormonalne oraz układu krążenia. Grzybica towarzyszy również często cukrzycy oraz otyłości. Do jej rozwoju przyczyniać się mogą także urazy kończyn dolnych, na które osoby starsze są narażone ze względu na problemy z poruszaniem się oraz zachwiania równowagi.

Grzybica u seniorów – objawy

U osób starszych grzybica dotyczy najczęściej stóp i paznokci. Jak się objawia? Na skórze pojawiają się czerwone, swędzące wykwity. Nieleczone ogniska powiększają się, obejmując również inne części ciała. Na skórze mogą pojawiać się pęknięcia, brunatne łuski lub wilgotne miejsca. Z kolei grzybica paznokci charakteryzuje się tym, że płytka paznokciowa staje się coraz grubsza i nabiera żółtobrązowego koloru. Nie jest to jedynie defekt kosmetyczny, ponieważ paznokcie stają się wrażliwe na ucisk i mogą utrudniać chodzenie. W związku z tym, że grzybica jest trudną do wyleczenia chorobą, wymaga wizyty u specjalisty i wdrożenia odpowiednich leków, maści i preparatów, które pomogą ją pokonać.

Grzybica u seniorów – jak pracować z podopiecznym z grzybicą?

Grzybica jest chorobą zakaźną, dlatego wymaga stosowania różnych środków ostrożności. Przede wszytskim należy używać jednorazowych rękawiczek. Warto również wdroży regularną dezynfekcję rąk, jak również często używanych przez seniora powierzchni. Szczególną uwagę należy poświęcić łazience – wannie, brodzikowi oraz toalecie. Unikaj również kąpieli w wannie, staraj się korzystać z prysznica, nie zapominając o zakładaniu klapek. Oczywiście nie należy używać ręczników seniora i powinno się często prać je w wysokiej temperaturze. Warto wydzielić kubek oraz sztućce, z których korzysta osoba starsza i regularnie je wyparzać.

Praca z osobą chorą na grzybicę stanowi dla opiekunki spore wyzwanie, ponieważ wymaga reżimu sanitarnego i stosowania dodatkowych środków ostrożności. Są to działania niezbędne, aby nie zarazić się grzybicą na zleceniu.

Powrót do góry
Zostań z nami w kontakcie Zamknij

Zostaw nam swój numer telefonu, oddzwonimy i odpowiemy na wszystkie pytania.