Czego szukasz?

Zarabiaj, pomagając innym Legalna praca w Niemczech od zaraz

Maj 2011 - coraz więcej pytań...

Maj 2011 – coraz więcej pytań…


W maju 2011 roku swoje rynki pracy jako ostatnie ze wszystkich państw „starej” Unii Europejskiej otworzą Niemcy oraz Austria. Fakt ten pobudza wyobraźnię zarówno pracowników z Polski jak i potencjalnych odbiorców usług na terenie Niemiec. Najczęściej na wyrost.

Pozorne korzyści

Co właściwie oznacza swobodny przepływ siły roboczej, a więc to, co czeka nas po 1. maja przyszłego roku? W najprostszych słowach chodzi o możliwość podjęcia zatrudnienia na terenie m.in. Niemiec bez konieczności ubiegania się o pozwolenie o pracę. W przypadku opiekunek oznacza to również możliwość podpisania umowy bezpośrednio z rodziną, bez konieczności zakładania tzw. Gewerbe lub oddelegowania przez polską firmę. Teoretycznie oznacza to niższe koszty dla rodzin i wyższe zarobki opiekunek.
C’est la vie? Nie do końca…

Realne zagrożenia

Obecnie pracodawcami oddelegowywanych opiekunek są polskie agencje pracy tymczasowej, skądinąd pozostające głównym wykonawcą usług. Rodziny są jedynie zleceniodawcą, nie zawierają zatem stosunku zatrudnienia bezpośrednio z opiekunkami. W przypadku bezpośredniej umowy rodzina zamienia się automatycznie w pracodawcę przyjmując na siebie wszelkie związane z tym faktem koszty oraz ryzyka. Dla rodzin oznacza to konieczność dopełnienia wszystkich formalności związanych z zatrudnieniem opiekunki, odprowadzania składek ubezpieczeń społecznych oraz chorobowych i, co najważniejsze, dopilnowania poprawności zatrudnienia w sensie prawnym. Każde niedopatrzenie może okazać się fatalne w skutkach. Czy niemieckie rodziny gotowe są na podjęcie takiego ryzyka?
Jednak ryzyko prawne to nie jedyne zmartwienie potencjalnych pracodawców. W sierpniu br. Republika Federalna Niemiec wprowadziła bowiem godzinową stawkę minimalną wynagrodzenia w wysokości odpowiednio 7,50€ netto dla dawnych Niemiec Wschodnich oraz 8,50€ dla dawnych Niemiec Zachodnich. Regulacja ta nie dotyczy jednak pracowników delegowanych! Oznacza to, że korzyść finansowa wynikająca z zatrudnienia „bez pośredników” (stawka minimalna) w stosunku do usług świadczonych przez polskie agencje (bez stawki minimalnej), o ile w ogóle zaistnieje, będzie znikoma.

Czarna alternatywa

„Alternatywą” dla zatrudnienia na podstawie umowy bezpośredniej oraz delegowania opiekunek jest tzw. praca na czarno. Wyższe z jednej strony zarobki opiekunki i niższe koszty dla rodziny okupione są jednak podwójnym ryzykiem. Z jednej strony jest to brak jakiejkolwiek kontroli nad opiekunką, która może opuścić rodzinę dosłownie w każdej chwili zostawiając ją na przysłowiowym lodzie. Dla wielu osób w podeszłym wieku zachwianie ciągłości opieki może oznaczać osobistą tragedię. Zjawisko to może jednak działać również w drugą stronę, gdyż opiekunka nie może mieć żadnej pewności co do stabilności zatrudnienia. Tymczasem agencje zatrudnienia dbają o komfort opiekunki, służą pomocą w trudnych sytuacjach, a przede wszystkim biorą odpowiedzialność za szeroko pojęte bezpieczeństwo swoich pracowników. Natomiast praca „na czarno” z odpowiedzialnością niewiele ma wspólnego….

Podsumowanie

Zniesienie ograniczeń zatrudnienia na terenie Niemiec i Austrii w maju przyszłego roku wpłynie w niebagatelny sposób na sytuację na rynku pracy zarówno w tych krajach jak i w państwach tzw. nowej Unii. Obszar pracy tymczasowej będzie jednak niejako z definicji wyłączony z głównego nurtu zmian. Tym bardziej nie należy spodziewać się rewolucji w branży opieki nad osobami starszymi. Z pewnością wiele osób, w tym rodziny oraz opiekunki, będzie szukało swojej szansy na zwiększenie opłacalności opieki po stronie kosztów jak i zysków. Należy jednak pamiętać, że taka „opłacalność” może paradoksalnie wiele kosztować. Jest mało prawdopodobne, że rodziny masowo będą decydowały się na zatrudnianie opiekunek poprzez umowę indywidualną, a te, które taką drogę wybiorą, szybko powrócą do wygody korzystania z usług agencji zatrudnienia, zwłaszcza, że kosztuje ona stosunkowo niewiele. Argument cięcia kosztów nie będzie miał tutaj racji bytu również z tego względu, ze rodziny oszczędzają pokaźne sumy już poprzez sam fakt korzystania z opieki bezpośredniej - miejsce w domu opieki kosztuje przynajmniej dwa razy więcej niż rzetelna opieka w otoczeniu domowym.

Powrót do góry
Zostań z nami w kontakcie Zamknij

Zostaw nam swój numer telefonu, oddzwonimy i odpowiemy na wszystkie pytania.