Czego szukasz?

Zarabiaj, pomagając innym Legalna praca w Niemczech od zaraz

Opisy Landów

Zanim wybierzesz się na zlecenie, przeczytaj krótką charakterystykę regionu, w którym mieszka Twój przyszły podopieczny. Praca opiekunki w Niemczech nierozerwalnie wiąże się z poznawaniem nowej okolicy – tak ze względu na niektóre obowiązki, jak i przewidziany czas wolny. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest więc okazją do pomocy potrzebującym, często schorowanym seniorom, czy poprawy swoich zarobków, a także do poznania nowych miejsc, obyczajowości oraz kultury tego kraju.

Republika Federalna Niemiec składa się z 16 landów – krajów związkowych. Warto też pamiętać, że każdy z nich ma własny, wewnętrzny rząd oraz parlament. W związku z tym mogą zachodzić istotne różnice w obowiązującym prawodawstwie.

1. Schleswig-Holstein – ze względu na swoje położenie nazywany jest „prawdziwą północą”. Podejmując pracę dla opiekunki w Niemczech, właśnie w tym landzie czekać będzie na Ciebie krajobraz, ale i pogoda typowa dla nadmorskich regionów. Mieszkańcy przywitają Cię charakterystycznym „Moin”, a niemalże na każdym rogu znajdziesz budkę z ich przysmakiem – Fischbrötchen – świeżą rybą w bułce. Stolica: Kiel.

2. Mecklenburg-Vorpommern – nadbałtycki land o krajobrazie nadmorskim, ale i typowym dla pojezierzy. Graniczy z naszym krajem i współdzieli jedną z licznych w tym regionie wysp – wyspę Usedom. Mieszkańcy mówią tzw. wysokoniemieckim, a jako regionalny przysmak z pewnością polecą rolmopsy ze śledzia. Stolica: Schwerin.

3. Hamburg – miasto federalne na granicy landów Schleswig-Holstein oraz Niedersachsen. Jeśli będziesz zajmować się opieką nad osobami starszymi w Niemczech, właśnie w tym landzie z pewnością spotkasz się z określeniem „Hansestadt”, które odnosi się do średniowiecznego związku miast handlowych Europy Północnej. Po dziś dzień Hamburg jest dużym ośrodkiem przemysłowym oraz największym, krajowym portem morskim. Stolica: Hamburg.

4. Niedersachcen – drugi, największy land, w którym podejmując pracę opiekunki w Niemczech będziesz mogła cieszyć się urokami Morza Północnego, gór Harz bądź też wrzosowisk Pustaci Lüneburskiej. Mieszkańcy Dolnej Saksonii preferują aktywny wypoczynek, korzystając przede wszystkim z doskonale rozwiniętej sieci długodystansowych szlaków rowerowych. Stolica: Hannover.

5. Bremen – najmniejszy land, w którego skład wchodzą miasta Bremen oraz Bremenhaven. Tak jak Hamburg jest miastem hanzeatyckim z jednym z największych w państwie portów morskich. Jest to ponadto miasto targów i festiwali tanecznych, o którym pisali także bracia Grimm. Zgodnie z wciąż żywą legendą jego wolności strzeże posąg Rolanda – bohatera średniowiecznego eposu rycerskiego. Stolica: Bremen.

6. Sachsen-Anhalt – opieka nad osobami starszymi w Niemczech, w Saksonii-Anhalt może przynieść szereg korzyści kulturowych, jak i związanych z aktywnym wypoczynkiem. Jest to land o terenie równinnym, z zapierającymi dech w piersiach wrzosowiskami, ale i górami Harz. Ten kraj związkowy uważany jest za miejsce, w którym miały miejsce najważniejsze wydarzenia historyczne. Znajduje się tu też szereg zabytków UNESCO. Stolica: Magdeburg.

7. Brandenburg – land graniczący z Polską. Decydując się na pracę dla opiekunki w Niemczech, właśnie na terenie Brandenburgii, należy wiedzieć, że jest to obszar słynący z zabytkowych zespołów parkowo-pałacowych, a także licznych rezerwatów przyrody oraz Parków Narodowych i Krajobrazowych. Niektórzy mieszkańcy mogą posługiwać się językiem dolnołużyckim, który przypomina nieco polski. Stolica: Potsdam.

8. Berlin – stolica kraju i jednocześnie odrębne miasto związkowe. Berlin to druga największa pod względem liczby mieszkańców metropolia w UE. Znajduje się tu prawie 180 muzeów stanowiących uzupełnienie licznych zabytków oraz interesującej architektury. Podejmując pracę opiekunki w stolicy Niemiec możesz liczyć też na biletomaty z opcją zmiany języka na polski. Stolica: Berlin.

9. Nordhein-Westfalen – land przy zachodniej granicy kojarzony głównie z Zagłębiem Ruhry. Pracując jako opiekunka osób starszych w Niemczech zauroczyć Cię może krajobraz tutejszych, niskich pasm górskich, malowniczych nizin, ale i nowoczesne miasta z zabytkami pokroju Katedry Kilońskiej. Skosztować tu warto „Sauerbraten” – marynowanej pieczeni wołowej. Stolica: Düsseldorf.

10. Hessen – kolejny wysoko uprzemysłowiony land na zachodzie Niemiec. Praca dla opiekunki osób starszych na terenie Hesji to okazja m.in. do wycieczek w góry Taunus, Westerwald, Rhön, czy Vogelsberg. Niecałe 40% mieszkańców stanowią Ewanglikanie, jednak ok. 23% to osoby wyznania rzymskokatolickiego. Stolica: Wiesbaden.

11. Thüringen – land, w którym żył i nauczał Luter, a w czasach Zimnej Wojny jego granica stanowiła część Żelaznej Kurtyny. Podejmując tu pracę opiekunki osób starszych w Niemczech, poza zabytkami, docenisz malowniczy, zróżnicowany krajobraz landu, który zdecydowanie sprzyja aktywnym formom wypoczynku. Stolica: Erfurt.

12. Sachsen – trzeci i ostatni już land graniczący z Polską. Praca dla opiekunki osób starszych w Niemczech, na terenie Saksonii pozwoli Ci rozsmakować się w tamtejszej zupie ziemniaczanej, czy świątecznych strudlach – Stollen. Uwagę przykuwają tu także Góry Łużyckie oraz charakterystyczne dla regionu domy przysłupowe. Stolica: Dresden.

13. Rheinland-Pfalz – zaczaruje Cię tu śpiew pięknej Loreley, o której mówią przekazywane z pokolenia na pokolenie legendy, a także liczne zamki, romańskie katedry, czy otoczenie sprzyjające wyprawom rowerowym oraz górskim wycieczkom. Warto zobaczyć też cypel Deutsches Eck będący miejscem spływu Mozeli do Renu. Stolica: Mainz.

14. Saarland – opieka nad osobami starszymi w Niemczech, w krainie Saary to okazja do poznania tego często nieznanego Polakom górzystego landu pełnego lasów i jezior. Przebywając tu z pewnością zauważysz przejawy lokalnego patriotyzmu takie jak np. wszechobecne użycie lokalnej gwary dalekiej od standardowego niemieckiego. Stolica: Saarbrücken.

15. Baden-Wüttemberg – ojczyzna niemieckiej motoryzacji oraz… zegara z kukułką. Poza tym to właśnie tu znajduje się jezioro Bodeńskie, czy Schwarzwald. Decydując się na pracę dla opiekunki osób starszych w Niemczech, w jednej z miejscowości Badenii-Wirtembergii możesz liczyć więc na przecudnej urody krajobrazy oraz wysoko rozwinięte miasta. Stolica: Stuttgart.

16. Bayern – Oktoberfest, BMW oraz Neuschwanstein – pierwowzór pałacu Walta Disney’a – symbole tego największego i jednocześnie najbogatszego landu w Niemczech. Opieka nad osobami starszych z tego regionu może wiązać się z koniecznością przyzwyczajenia do charakterystycznego akcentu Bawarczyków. Stolica: München.

Mapa administracyjna Niemiec

 

Powrót do góry
Zostań z nami w kontakcie Zamknij

Zostaw nam swój numer telefonu, oddzwonimy i odpowiemy na wszystkie pytania.